18-годишна българка е седма на европейското по шахмат

Надя Тончева се представи страхотно на остров Родос

18-годишната Надя Тончева от София постигна най-доброто класиране за България на последното Европейско индивидуално първенство по класически шахмат шампионат, което се проведе на остров Родос в Гърция.

Тя се нареди седма в крайното класиране.

Тончева победи с черните фигури Ханим Баладжайева от Азербайджан в последния кръг и събра актив от 7,5 точки. С толкова са всички участнички, класирани от второ до девето място. Допълнителните показатели обаче ѝ отредиха седмата позиция в крайното подреждане.

Успехът над Баладжайева дойде след 53 хода игра и бе трети пореден за българката. Тя спечели пет партии в последните шест кръга на шампионата и е единствената шахматиска извън първите 45 поставени, която завършва в топ 10. Тончева стартира европейското като 65-та в схемата.

Още пет българки участваха в турнира. Белослава Кръстева е 14-та, Гергана Пейчева остана на 48-мо място, Виктория Радева е 69-та, Петя Караиванова е 131-ва. Бившата световна шампионка Антоанета Стефанова се отказа след осмия кръг.